Proč si domů pořídit sedací vak
Sedací vaky a pytle jsou originálním doplňkem do všech domácností i kancelářských prostor. Ačkoliv se vám mohou zdát jako vynález současnosti, jejich historie se datuje až do 60. let 20. století. Pojďte si přečíst něco málo z historie sedacích vaků a pytlů. Možná vás i překvapí, odkud pytle pocházejí a co vůbec vedlo k jejich vzniku.
Anglické bean bags
Anglickým názvem se sedací pytel označuje jako “bean bag”. Nejednoho z vás tak jistě napadne, jaká je souvislost těchto pytlů s luštěninami a obilím, které dříve plnilo továrny a sklady. Na pohled bychom mohli říci, že právě sedací pytle jsou svým vzhledem podobné pytlům s těmito surovinami. Proto pravděpodobně získaly i tento název.
Vaky jsou známé již od 60. let
Roku 1968 se setkali tři mladí designeři – Gatti, Paolini a Teodoro, kteří myšlence sedacího vaku dali život v italské Zanottě. Nápad sedacího vaku jako báječného společníka pro relaxaci je velmi jednoduchý. Přesto do té doby nebyl nikde použit a oni s tímto originálním doplňkem sklidili velký úspěch. Úplně první sedací vak se svým tvarem podobal hrušce a nesl název Sacco. Jako materiál se pro jeho výrobu použila kůže. Vak se nabízel jen v několika málo barevných odstínech a byl na pořízení velmi nákladný. Mohl sis jej tedy dovolit pouze ten, kdo měl k dispozici dost finančních prostředků.
Barvy, materiály a velikosti
Trend výroby sedacích vaků pokračoval i v 70. letech, kdy se do popředí začaly dostávat i jiné materiály než kůže – třeba nylon nebo vinyl. Vaky se tehdy plnily polystyrenovými kuličkami a staly se doslova fenoménem. Oblíbili si je především mladí lidé, kteří je už tehdy používali jako originální doplněk do své domácnosti. Jak vzrůstala jejich obliba, rostla i nabídka obchodů a vaky byly stále dostupnější. V této souvislosti také klesala jejich cena. Staly se tedy doplňkem nejen pro bohaté, ale využít je mohl každý. Od 70. let do současnosti se mírně změnily jejich tvary, používané materiály i rozměry.